وداع دانشجویان با پنجمین اعتکاف دانشگاه فردوسی مشهد

همزمان با اقامه نماز مغرب و عشاء دوشنبه 15 رجب، 500 دانشجوی معتکف در مساجد دانشگاه فردوسی، با پنجمین اعتکاف دانشگاهیان دانشگاه فردوسی و علوم‌پزشکی مشهد، خداحافظی کردند.

پنجمین اعتکاف دانشگاهیان دانشگاه‌های فردوسی و علوم‌پزشکی مشهد، غروب آفتاب دوشنبه 15 رجب، درحالی به کار خود پایان داد که 400 دانشجوی دختر و 100 دانشجوی پسر این دانشگاه‌ها در مساجد حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها و امام رضا علیه‌السلام دانشگاه فردوسی مشهد در این مراسم معنوی شرکت کرده بودند. این مراسم که از سحرگاه شنبه 12 اردیبهشت‌ماه آغاز شده بود، با حضور و سخنرانی آیت‌الله علم‌الهدی؛ امام جمعه مشهد مقدس، حجت‌الاسلام قرائتی، حجت‌الاسلام نخاولی؛ استاد حوزه و دانشگاه و مدیر موسسه راه حق، حجت‌الاسلام راشد یزدی، حجت‌الاسلام دهشت و حجت‌الاسلام راجی در جمع معتکفین برگزار شد. همچنین حجت‌الاسلام احمد ترابی، رئیس شورای استانی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خراسان رضوی، دکتر کافی؛ رئیس دانشگاه فردوسی، حجت‌الاسلام والمسلمین صالحی؛ رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه فردوسی مهمانان ویژه این مراسم بودند که در آخرین روز اعتکاف در این مراسم حضور یافتند.

حجت‌الاسلام قرائتی، در اولین روز از ایام اعتکاف، با حضور در جمع خواهران معتکف در مسجد حضرت زهرا سلام‌الله علیها، پس از اقامه نماز ظهر و عصر ضمن ایراد سخنرانی، به بیان چند نکته خطاب به معتکفین پرداخت. وی با اشاره به لزوم یادگیری قرائت صحیح نماز، دانشجویان را به مطالعه در کنار تحصیل توصیه و تأکید کرد: به درس خود قانع نباشید و مطالعه یک کتاب در هفته را در برنامه زندگی خود قرار دهید. وی "دعا" را محور بخشی دیگر از سخنان خود قرار داد و ضمن تأکید بر اهمیت دعا برای تمامی انسان‌های کره زمین، اظهار داشت: در دعا برای خدا تکلیف معلوم نکنید و از او طلب خیر کنید. حجت‌الاسلام قرائتی، دانشجوبان را به ازدواج به هنگام توصیه کرد و در ارتباط با بخشش گناهان گفت: یکی از راه‌هایی که خدا انسان را می‌بخشد این است که او نیز کینه کسی را در دل نداشته باشد.

 همچنین حجت‌الاسلام دکتر مهدی نخاولی، که هر سه شب این ایام، در جمع معتکفین حاضر شد، با بیان این‌که زمان‌ها بار خاصی دارند، زمان‌های خاص را در رسیدن انسان به هدف، دارای اثر ویژه دانست و افزود: ماه‌های رجب، شعبان، رمضان، شب‌های قدر و دهه اول ذی‌الحجه از جمله زمان‌های شگفت‌انگیز رشد در طول سال هستند.

وی روح اعتکاف را خلوت بین خود و خدا ذکر کرد و با اشاره به اینکه قیمت هر فرد به اندازه آن چیزی است که بیشترین افکارش را در برگرفته است، اظهار داشت: ما به هر چه توجه می‌کنیم، درواقع خود را در آن مصرف می‌کنیم از این رو باید توجه داشت که چه چیز بیش از همه فکر ما را به خود مشغول ساخته و اگر قیمت آن اندک است حتما در صدد تغییر خود برآییم. این استاد حوزه و دانشگاه، معتکفین را به بررسی افکار، حالات و رفتار غالب خود در دوران کودکی، نوجوانی و زمان حال، توصیه کرد و اظهار داشت: پس از خودشناسی، باید به سوی هدف صحیح حرکت نمود. وی با اشاره به  اینکه انسان رها شده در این عالم نیست، خاطرنشان کرد: حوادث، ویژه شما و با در نظر گرفتن شما و همچنین با نظارت مستقیم خداوند برای شما طراحی می‌شود. وی در این خصوص افزود: خداوندی که ما در دستش هستیم فراموشمان نکرده و لحظه به لحظه به ما علم دارد و قدرت مطلق دارد، و کسی که به این‌ها توجه داشته باشد، حادثه‌ای که برایش پیش آمده بهترین موقعیت برای رشد اوست.

این مفسر قرآن، همچنین معتکفین را به "محاسبه"، "استغفار"، "حمد خداوند"، "تفکر"، "برنامه‌ریزی"، "قرائت قرآن"، "نماز"، "توجه به خدا" و "دعا" در خلوت توصیه کرد. وی با تأکید بر اهمیت دائم‌الوضو بودن، تصریح کرد: انسان مومن همیشه خود را در مقابل خدا می‌بیند و از این رو سعی می‌کند همیشه با طهارت باشد . برخی چیزها ساده است، اما آثار فوق‌العاده دارد.

همچنین برگزاری حلقه‌های معرفت، ایستگاه‌های مشاوره و تصحیح قرائت نماز، پاسخگویی به مسائل شرعی، مراسم دعا، مداحی و مناجات و نیز اعمال ام داوود از دیگر مراسم برگزار شده این ایام بود. در پایان دانشجویان معتکف، با صدور و امضای بیانیه سیاسی و عبادی، به بیان دغدغه‌های خود پرداختند و بر نقش دیده‌بانی و مطالبه‌گری و حضور بیش از پیش خود در فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی کشور تأکید کردند.

حاشیه‌های مراسم:

در اولین شب از اعتکاف و مصادف با میلاد حضرت علی علیه‌السلام، پرچم گنبد این امام همام، و در آخرین ساعات اعتکاف، دو پرچم از گنبد امام حسین علیه‌السلام و حضرت ابوالفضل علیه السلام، در حین مراسم مداحی پس از اعمال ام داوود، از روی سر معتکفینِ در حال وداع با اعتکاف، عبور  داده شد که فضای معنوی ویژه‌ای را به مراسم بخشید.

پرچم گنبد حضرت علی علیه‌‌السلام از نیمه‌شب تا سحر اولین شب اعتکاف، در مسجد حضرت زهرا(س)، در اختیار معتکفین خانم قرار داشت و دانشجویان اولین شب خود را با حسی نورانی و چشمانی اشکبار در کنار این پرچم سحر کردند.

حجت‌الاسلام قرائتی، پس از اقامه نماز ظهر، رو به دانشجویان گفت: «من پیش از اینجا در مراسم دیگری یک سخنرانی طولانی داشتم و بسیار خسته شدم. به همین دلیل مدتی در اتاق کنار این مسجد نشستم و استراحت کردم و پارچ آب و لیوانی برایم آورند. من هم برای رفع گرما و خستگی روی سر و صورتم از آن آب پاشیدم که بعد فهمیدم شربت بود!!» خنده حضار بلند شد و ادامه داد: «الان که نماز می‌خواندم دیدم مهر به این بزرگی به پیشانی من می‌چسبد. من در نماز خود شک کردم که جِرم پیشانیم را پوشانده باشد و به همین دلیل نمازم را دوباره فُرادا می‌خوانم. اما این نماز شیرین و به یادماندنی شد!»

حاج‌آقای قرائتی، برای اقامه دوباره نماز ظهر، درخواست پارچ آب و کاسه کرد و خیلی جدی گفت: «باز دوباره شربت نیاری» که با خنده مستمر معتکفین همراه شد.

عکاس دانشگاه، در زمان دست و رو شستن حاج‌آقای قرائتی و پس از آن در میان صحبت‌های حاج‌آقا مدام از زوایای گوناگون عکس می‌گرفت که حاج‌آقا رو کرد به عکاس و گفت: «مِن شرالعکاس الخناس» که با خنده حضار روبرو شد.

آیت‌الله علم‌الهدی برخلاف سال‌های گذشته، امسال تنها در میان آقایان دانشجو در مسجد امام رضا علیه‌السلام حاضر شدند.

نیمه شب‌ها در مسجد خواهران دانشجو، به منظور آرامش جمع محدودی که در خواب بودند، تنها روشنایی بخش مرکزی مسجد برقرار بود، به همین دلیل افراد برای نماز و عبادت در این قسمت جمع می‌شدند و با وجود آنکه این فضا مساحت زیادی را شامل می‌شد اما به دلیل جمعیت فراوان نمازگزاران، به سختی فضای خالی پیدا می‌شد و دانشجویان پی‌در‌پی تقاضای روشنایی کامل مسجد را در تمام طول شب برای عبادت شبانه داشتند.

علی‌رغم‌ تمهیداتی که برای ممانعت از ورود غیر معتکفین برای اعمال ام داوود به طبقه پایین مسجد حضرت زهرا(س) که محل حضور معتکفین بود اندیشیده شده بود، باز هم برخی افراد در این فضا حضور یافتند که نتیجه آن کم آمدن غذای افطار برای خادمین اعتکاف بود.

تعدادی از خادمین اعتکاف، که در طول روز فرصت کمتری برای خلوت داشتند، نیمه شب در گوشه‌ای حلقه می‌زدند و با نجوایی آرام همراه با مداحی و مناجات، شب شعر آئینی داشتند و همراه با اشعار اشک می‌ریختند.

دکتر نخاولی، در اولین شب‌ اعتکاف، طبق معمول سخنرانی‌های خود، سوالی طرح کرد و برای تشویق دانشجویان به تأمل، برای آن جایزه 50 هزار تومانی تعیین کرد که این بار یکی از معتکفین پاسخ صحیح داد و استاد همان شب جایزه را نقداً از جیب خود پرداخت کرد.

به دلیل درخواست دانشجویان، همانند سال گذشته، اغلب نماز‌های مسجد حضرت زهرا(س) به امامت معاون فرهنگی نهاد نمایندگی دانشگاه فردوسی؛ حجت‌الاسلام نصیری اقامه شد، که بسیار مورد توجه معتکفین قرار گرفت.

دیدگاه‌ها   

0 #1 ناشناس 1394-05-27 22:56
سلام
اگز مکانش هست دعاها و مناجاتهایی که توسط حاج آقای نصیری در مراسم اعتاف قرائت شد را برای دانلود در سایت قرار دهید.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دسترسی سریع

hamandishi

shenasnameh

اوقات شرعی

آمار بازدید

امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
بازدید کل
۲۶
۱۸۸
۲۱۴
۱۲۱۹
۳۹۹۶
۱۱۷۶۹
۸۰۸۵۰۵

نشانی :
مشهد - بلوار وکیل آباد - دانشگاه فردوسی مشهد - مسجد حضرت زهرا (س)
تلفن : 30 - 38806421
فاکس : 38806431 - 051
پیامک : 30007461111197
پست الکترونیک : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید